Pazartesi , Mayıs 21 2018
Anasayfa / HABERLER / Ahisiad İlgili Yönetim Kurulu üyeleri “Türkiye Esnaf Buluşmasına” katıldı

Ahisiad İlgili Yönetim Kurulu üyeleri “Türkiye Esnaf Buluşmasına” katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnaf ve sanatkârların oluşturdukları oda, birlik, federasyon ve konfederasyonların temsilcileriyle İstanbul’da bir araya geldi. Bağcılar Spor Kompleksinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin ev sahipliğinde “Türkiye Esnaf Buluşması” adı altında gerçekleşen programa Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği (AHİSİAD) İlgili Yönetim Kurulu üyeleride katıldı.

Ahisiad İlgili Yönetim Kurulu üyeleri, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Balıkesir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon Bölümü Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ali MAZAK, Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, Gümrük ve Ticaret İstanbul İl Müdürü İsmail Menteşe, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Faik Yılmaz ile sohbet etme fırsatı bularak Ahisiad ve ahilikten bahsettiler.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.Balıkesir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon Bölümü Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ali MAZAK “Ahi Duası” yaptı.

Açılış konuşmasını ev sahibi olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci gerçekleştirdi.Bakan Tüfenkci yaptığı konuşmada, esnafın sorunları çözmeye yönelik yeni girişimlerde bulunduklarını ifade ettiler.Ahilik sandığı ve sicil affındanda bahseden Bakan Tüfenkçi  esnafımızın her zaman yanında olacaklarını ifade ettiler.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Faik Yılmaz, Esnafın taleplerinden bahsederek, Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman esnafının yanında olduğundan dolayı kendilerine teşekkür ederiz dediler.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyon başkanı Bendevi Palandöken’de konuşmasında birlik ve beraberlikteliğe vurgu yaparak esnafı bir olmaya çağırdı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan esnaf ve sanatkâr temsilcilerine hitaben bir konuşma yaptı.

Buluşmayı gerçekleştiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci’ye ve esnaf teşkilatlarının yöneticilerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkârları toplumun omurgası olarak gördüğünü söyledi ve “İster tek kat olsun, ister 100 kat, tüm binalar bir orta direkten aldığı güçle ayakta durur, bizim milletimizin orta direği de esnaf ve sanatkarlarımızdır. Sizler ne kadar güçlüyseniz ülkemiz o kadar güçlüdür. Sizler ne kadar müreffehseniz milletimiz de o kadar müreffehtir. Sizler ne kadar huzurluysanız, halkımız da o kadar huzurludur” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN BAŞI NE ZAMAN DERDE GİRSE, ESNAF VE SANATKÂRLAR HEMEN GÖREVE KOŞAR”

Geçmişte hem ücretli olarak çalışmış, hem kendi işini yapmış biri olarak, esnaf ve sanatkârların orta direk olarak Türkiye’ye ve millete nasıl katkılar verdiğini iyi bildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkârın bu ülkenin herhangi bir parçası değil, kurucu unsuru olduğunu belirtti ve şunları ekledi: “Anadolu’yu her biri birer alp olan, her biri birer eren olan ve her biri birer sanatkar olan ecdadımızın rehberliğinde kendimize yurt haline getirdik. Bilek gücüyle alın terinin sentezi olan bu fetih yöntemiyle Avrupa’nın ortalarına kadar gittik. Gittiğimiz her yerde sadece eserler bıraktık, seda hoş sedalar bıraktık. Bugün gidin Balkanlar’a, gidin Kuzey Afrika’ya, ayak bastığınız her yerde ne derler biliyor musunuz? Vefalı Türk geldi derler. İşte bu güzel hatırların altında hep alperenlerimizin, yani esnaf ve sanatkârlarımızın imzası vardır.”

Bugün de Türkiye’nin başı ne zaman derde girse, esnaf ve sanatkarların hemen göreve koştuğuna, 15 Temmuz gecesi darbeciler uçaklarıyla, helikopterleriyle saldırıya geçtikleri anda, ilk harekete geçenlerin esnaf ve sanatkarlar olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehitlerimizin, gazilerimizin mesleklerine baktığımızda, önemli bir bölümünü esnaf ve sanatkarlarımızın oluşturduğunu görüyoruz. Sizler ülkenize sahip çıktığınız sürece, Allah’ın izniyle bu devlete, bu millete kimse diz çöktüremez, kimse el aman dedirtemez. Dayanışma ruhunun olduğu bir millet yıkılamaz. Rabbim tüm milletimizden ve sizlerden razı olsun” dedi.

“ESNAF VE SANATKÂRLARIMIZIN ÜLKEMİZ İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk kültüründe ahlakın, disiplinin, dayanışmanın yapı taşı olan esnafın; kendi kar ve zararıyla birlikte, sokağının, mahallesinin, şehrinin, ülkesinin ve milletinin kâr ve zararını da hesap ettiğini, ülkesinin ve milletinin kârını, kendi kârının üzerinde gördüğünü vurguladı ve sözlerinin devamında şunları söyledi: “Biz esnaf ve sanatkârlarımızın ülkemiz için ne kadar önemli olduğunun farkındayız, çalışmalarımızı da buna göre yürütüyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımızın acımasız rekabete ve piyasa şartlarına karşı mutlaka korunması gerektiğine inanıyoruz. Biz istiyoruz ki, esnafımızı büyütüp tüccar yapalım. Biz istiyoruz ki, tüccarımızı büyütüp sanayici yapalım. Biz istiyoruz ki, sanayicimizi büyütüp ihracatçı yapalım. Biz istiyoruz ki, ihracatçımızı büyütüp dünya devleri arasına sokalım. İşte bunun için büyümek isteyen, daha çok çalışmak, daha çok üretmek, daha çok istihdam etmek isteyen her esnafımızın, tüccarımızın, sanayicimizin, iş adamımızın yanındayız.”

Son dönemde de esnaf ve sanatkârlar için pek çok desteğin hayata geçirildiğine, kurulan Esnaf Ahilik Sandığı sayesinde, zor duruma düşen esnafın işini bıraktığında tıpkı işçilerde olduğu gibi belirli bir süre işsizlik maaşı alabileceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sicil affıyla borçlarını ödeme konusunda samimi gayret gösteren esnafın geçmişteki olumsuz kayıtlarının devre dışı kalmasının sağlandığını, genç girişimcilere 3 vergilendirme dönemi boyunca 75 bin lira kazanç istisnası getirildiğini, emekli olduktan sonra esnaflık yapmaya devam eden emeklinin aylığından kesilen sosyal güvenlik destek priminin tamamen kaldırıldığını hatırlattı.

Program bitiminde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hediye takdiminde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tiribünde bulunan esnafla bir bir tokalaşarak, dertlerini dinledi.

Kontrol Edin

AHİ “GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ” 6. PROGRAM

Bu yıl ikincisi düzenlenen Pendik Kaymakamlığı, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ahisiad’ın ortaklaşa yürüttükleri …

Bir Cevap Yazın