Pazartesi , Mayıs 21 2018
Anasayfa / HABERLER / AHİSİAD 240 Yıllık Firmaya “AHİLİK BERATI” verdi

AHİSİAD 240 Yıllık Firmaya “AHİLİK BERATI” verdi

İstanbul Pendik’te Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği (AHİSİAD) organizasyonunda gerçekleşen Ahilik Kutlamaları mesleğinde AHİLİĞİ temsil eden yılların firmalarına ve meslek erbabına  AHİLİK BERATI verildi.

AHİSİAD Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği’nin organizasyonunda gerçekleşen olan Pendik Ahilik Kutlama programına, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Ticaret il Müdürlüğü, T.C İçişleri Bakanlığı Pendik Kaymakamlığı, Pendik Belediye Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı Pendik Müftülüğü, Pendik Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Pendik Maltepe Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Kaynarca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooparatifi, Pendik Markalar Beraberliği Derneği, Gebze Harem Minibüşçüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile birlikte düzenlenen “AHİLİK KUTLAMALARI” programına, Kars Vali Yardımcısı Cevat Uyanık, Pendik Kaymakamı Osman Tunç, Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Öztürk, Pendik Emniyet Müdürü Ahmet Irmak, Pendik İlçe Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu, Prof. Dr. Turgut Tok, Kırşehir Öyder Dernek Başkanı Seyfi Yıldız, Nevşehir Tepeköy Dernek Başkanı Sefer Aslanhan, Gebze Harem Minibüşçüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Ramis Yılmaz, Kırşehir Ayder Yönetim Kurulu üyeleri, Birim Müdürleri, Esnaf Odaları temsilcileri, Penmab yönetim Kurulu üyeleri, Ahisiad üyeleri ve vatandaşların katıldığı programa ilgi yağışlı havaya rağmen yoğundu.

a2

Vatandaşa Ahi Pilavı İkram edildi

Ahi Pilavı, Osmanlı Şerbeti ve Macun ikramlarının yapıldığı programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.Mehteran Takımı birbirinden güzel eserleri söylerken adeta vatandaşı büyülediler.

Ahi Pilavı dağıtımı

Türkün Töresi Örs Dövüldü

Türkün Töresi, sanayinin ilk kaynağı olan demir dövme ile program başladı.Örsün başına Pendik Kaymakamı Osman Tunç ve AHİSİAD Genel Başkanı İbrahim Çam geçerek “Ya Allah Ya Bismillah” diyerek, TÜRKÜN Töresi Ahiliğin geleneğini yaşattılar.

Ahisiad Pendik ahilik Kutlamalrı 2016

AHİSİAD Bir Proje Derneğidir

Programın açılış konuşmasını Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği (AHİSİAD) Genel Başkanı İbrahim Çam yaptı.Konuşmasında, AHİSİAD derneğinin ahilik teşkilatı mirasını bugünkü esnaf ve sanayiciye hatırlatmak üzere yola çıktığını belirterek, “AHSİAD, tamamen proje derneğidir, hamasi söylemlerden uzaktır, sonuç alma amacındadır.Önceden söz senetti, söz namustu, şimdi ticarette söz çek olmuştur.Bu sebeple son 6 ayda 40.000 çek yazılmıştır.Buda demektirki  her verilen söz tutulmuyor çekler ödenmiyor, çek kavramı namustu ödenmediği zaman namus ayaklar altına alınmıştır demektir.Bu nedenle ahlaklı ve edebli ticaret yapmak zorundayız.Günümüzde maalesef bu değerler kalmamıştır.İşte AHİSİAD tam bu zamanda ortaya çıkarak omuzlarına ağır bir yük yüklemiştir.Bizde bu durumun farkında olarak çalışmalarımızı yapıyoruz.”  dedi.

AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam

Dürüst Esnaf Geleceğine Yatırım Yapar

Programa katılan Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Öztürk, Ticarette dürüstlüğün önemine dikkat çekerek; “Ahilik eline, diline ve beline hakim olma esasına dayanır. Ticarette harama helale dikkat etmeyen bir esnaf bindiği dalı kesen esnaftır. Dürüst esnaf ise geleceğine yatırım yapan esnaftır. Çünkü dürüst esnafa gelen müşteri, sürekli müşteri haline gelir” dedi.

a6

Ahilik Meslek Anlamında Ortaya Konulmuş Bir Çabadır

Pendik Kaymakamı Osman Tunç, ahiliğin mesleki anlamda ortaya konulmuş bir çaba olduğunu ifade ederek, “Kurumsallaşmış, hayata geçmiş, ete kemiğe bürünmüş çaba, gayret ve meslek örgütü şeklinde ortaya çıkmış, çok özel kuralları olan olağanüstü bir örgüt. Bugün de bunu yaşatmaya çalışan arkadaşlarımız buradalar.” değerlendirmelerinde bulundu.

Pendik Kaymakamı Osman Tunç

Ahilik Teşkilatını Modern Dünya ile Birleştirerek Yeniden Kurabiliriz

Ahilik alanında çalışmaları ve araştırmaları olan Denizli Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Turgut TOK, Ahilik hakkında bir konuşma yaptı.Konuşmasında  “Ahilik  teşkilatını modern dünya ile birleştirerek yeniden kurabiliriz. Avrupa’da bunun örnekleri var dedi.Avrupada bazı ülkeler uyguluyor, Çin uyguluyor ve sanayide geldiği yerlere bakın.Bizler Ahilik teşkilatının bugünkü konumda, bugünün şartlarına göre kurup uygulayabiliriz.Ahisiad, bu konuda üzerine büyük yükler almıştır; farkındayız.Böylesi kurulum amacı proje ve uygulama olan derneklerimizin her zaman yanıındayız.Ahilik hakkında yapılabilecek ne varsa bende orda olmaya çalışıyorum” dedi.

Prof.Dr. Turgut Tok

Babası Ustalığa Yükselen oğluna Şed Kuşattı

1911’den bugüne kuyumculuk mesleğinde 1 asırlık zaman içinde, 5 kuşaktır bu mesleği icra eden İstanbul’un sevilen esnaflarından Yaşar Halıcı, Mustafa Akkaya ve Sadrettin Sanlı şahitliğinde oğlu Selim Halıcı’ya Şed Kuşattı.usta ve şahitlerin elini öpen Selim Halıcı’nın “AHİLİK BERATINI” okuyarak Prof.Dr. Turgut TOK hoca takdim etti.

Şed Kuşatma Töreni Usta Kalfa_DSC9507

Ercan Buyruk Asırlık Malzemeleriyle Sembolik AHİ TIRAŞI yaptı

Dünya Guinnes Rekortmeni ve Saç tasarım şampıyonu  Ercan Buyruk asırlık tıraş malzemeleriyle sembolik tıraş yaptı.Çırağına ile öğütler verdi ”Ey oğul bilesin ki!… bizim mesleğimiz kıldan ince, kılıçtan keskindir, Pirimiz Selman-i Pak Hazretlerinden, Ahi Evran-ı Veli’nin yolunda mesleğimizi icra ediyoruz.Ey oğul !… Bu koltuklara Fatih Sultan Mehmet Hanlarında oturacağını unutmayasın, ona göre bu koltuğa oturan herkese itaatli olasın” dedi.Kafaya işlediği Osmanlı Tuğralı Çerçeveli resmi AHİSİAD Genel Başkanı İbrahim Çam’a, Ahi Evran-ı Veli’nin çerçeveli resminde Pendik Kaymakamı Osman Tunç’a hediye etti.

Asırlık malzemelerle tıraş

240 Yıllık Firmaya “AHİLİK BERATI” takdim edildi

1877 yılında kurulan HACI BEKİR LOKUMCUSU adına Ali Sayver’e, 1945 yılında kurulan 71 yıldır faaliyet gösteren TİBET HOLDİNG A.Ş adına Faruk Yıldız’a, 1985 yılında kurulan 30 yıldır faaliyet gösteren GURBETÇİLER PLASTİK SAN. VE TİC. A.Ş adına Erol KÖSTEK’e, 50 yıllık cam üfleme ve işleme ustalığı yapan Cafer Tercan’a, 30 yıldır Taş İşleme Ustalığı yapan Murat Yeşil’e, 40 yıllık Deri imalat ve tamirciliği yapan Muharrem Durmuş’a,50 yıldır  Kundura imalatı ve tamirciliği yapan İbrahim Sapan’a, 30 yıldır Terzilik yapan Nuran Çetin’e, 30 yıldır Kebapçılık mesleğini icra eden Kemal Öz’e, 28 yıldır Berberlik yapan Ercan Buyruk’a, 23 yıldır toplu taşıma şöforluğu yapan Recep Yılmaz’a, 44 yıldır Tornacılık ve makine imalatçılığı yapan Fahrettin Aras’a, Meslek Odaları ve kurumlarının şahitliğinde  1880 yılında Hattal Eş Şeyh Mustafa-El Hamidi’ye ye verilen Orijinal berata uygun olarak düzenlenip yukarıda adı geçen meslek erbablarına “AHİLİK BERATI” verilmiştir.

ahilik Beratı 1 Ahilik Beratı 2 Ahilik Beratı 3 Dünya Guinnes Rekortmeni Ercan Buyruk Ahilik Beratı Ercan Buyruk Saç Tasarımı hesiyesi

Programda açılan standda cam üfleme ustası Cafer Tercan camın nasıl sanata dönüştüğünü yaptığı gösteri ile misafirlere gösterirken, taş işleme ustalığı yapan Murat Yeşil’de yapmış olduğu taş sanatlarını sergiledi.

Programın bitiminde Pendik Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu AHİ DUASI yaptı.

Kontrol Edin

AHİ “GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ” 6. PROGRAM

Bu yıl ikincisi düzenlenen Pendik Kaymakamlığı, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ahisiad’ın ortaklaşa yürüttükleri …

Bir Cevap Yazın